POWRÓT

22 kwietnia 2019

Skręcona kostka lub ciągłe epizody skręcenia stawu skokowego?

W teraźniejszych czasach spotkać można coraz to więcej osób, które uprawiają amatorsko sport. Wraz ze wzrostem osób aktywnych niestety wzrasta liczba kontuzji. Mogłoby się wydawać, że urazy dotyczą przede wszystkim profesjonalistów, ponieważ ciągle dążą do osiągania lepszych wyników. Częściowo jest to prawda. W sporcie zawodowym zawsze przychodzą urazy i kontuzje, kiedy próbuje się przeskoczyć barierę swoich możliwości i osiągnąć progres w danej dyscyplinie. Różnica jest taka, że sport zawodowy rządzi się innymi prawami i ryzyko kontuzji jest tam mniejsze niż u amatorów. Dlaczego? Weźmy pod uwagę fakt, że sztab zajmujący się danym sportowcem dba o jego stan zdrowia, a przede wszystkim dba o profilaktykę. Nikt w świecie sportu nie chce tracić pieniędzy z powodu złej inwestycji w sportowca. Profilaktyka to jedyny sposób, aby zbudować ciało, które będzie mało podatne na kontuzje. Wrócę do amatorskich sportów.

,,Wraz ze wzrostem osób aktywnych niestety wzrasta liczba kontuzji"

Jednym z najczęstszym występującym urazem jest skręcenie stawu skokowego . Obrzęk, ból oraz sztywność ruchowa mogą wskazywać na uszkodzenie więzadeł, lub torebki stawowej. Bagatelizowanie takich objawów niestety przekłada się w przyszłości na gorszą jakość życia. Dlaczego? Uraz stawu skokowego może mięć przełożenie na zmianę funkcjonalności tkanek w obrębie stawu, ale także na stawy sąsiednie jak staw kolanowy i biodrowy (efekt domina). Często urazy stawu skokowego wykluczają ludzi z aktywności dnia codziennego oraz z ulubionych sportów. Aby zapobiec powikłaniom i szybko wrócić do sprawności powinno się wiedzieć czy nie doszło do mocniejszego urazu jak np.zerwania któregoś z więzadeł, które odpowiedzialne są za odpowiednią stabilność stawu. 

Dlaczego to takie ważne?

Należy wiedzieć, że brak prawidłowego leczenia po urazie stawu skokowego pozostawia ,, blizny” tkankowe, które niestety nie są elastyczne i są mało wytrzymałe na obciążenia. Taki stan wpływa później na ograniczenie ruchomości pewnych struktur oraz powstanie mniejszej mobilności z powodu przykurczonej torebki stawowej.

Co oznacza prawidłowe leczenie stawu skokowego?

W ostrych i bolesnych stanach na pewno trzeba sięgnąć po leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Prawidłowe leczenie to nie tylko podejście farmakologiczne, ale przede wszystkim podejście fizjoterapeutyczne w postaci zabiegów fizykalnych i ćwiczeń rehabilitacyjnych. Dzięki takiemu połączeniu leczenie trwa o wiele krócej, a przede wszystkim zabezpiecza staw przed kolejnymi urazami. Leczenie urazu można podzielić na fazę wczesną (ostrą) oraz późną. W fazie wczesnej należy zadbać o zabezpieczenie stawu przed dalszym rośnięciem obrzęku i stanu zapalnego. W fazie późnej przechodzi się przez program rehabilitacyjny składający się z ćwiczeń propriocepcji, ćwiczeń wzmacniających oraz ćwiczeń przygotowujących pod daną aktywność lub dyscyplinę. 

Dlaczego ciągle skręcam staw skokowy?

Ciągłe skręcanie stawu skokowego jest przyczyną pierwszego urazu, który mógł być nawet miesiące lub lata wstecz. Tkanki i struktury, które zostały uszkodzone jakiś czas temu najprawdopodobniej straciły zdolności swoich funkcji. Taki problem powstaje kiedy skręcenia są bagatelizowane lub pozastawiane same sobie tzn. do czasu zniknięcia obrzęku. Bardzo często osoby, kierują się myślą, że kiedy obrzęk znika to wszystko jest już naprawione i nie trzeba niczego robić. . To myślenie jest bardzo błędne!

Powrót do życia codziennego i ulubionego sportu.

Każdy po urazie chciałby wrócić do pełnej sprawności, aby móc wykonywać wszystkie aktywności sprzed urazu. Niestety bardzo często jest to utrudnione i niemożliwe z powodu braku ,,zaopiekowania” się urazem. Każdy uraz wymaga odpowiedniej opieki i zbadania czy nie doszło do głębszego uszkodzenia. Osoby, które chcą być aktywne fizycznie po winne zadbać o prawidłowe zabezpieczenie w postaci fizykoterapii, terapii manualnej oraz skorzystać z treningu medycznego. 

 

 

Zadzwoń: +48 510876787