POWRÓT
Mięsień pośladkowy wielki
Dzisiejszy artykuł skierowany jest nie tylko do osób, które interesują się sportem, ale przede wszystkim osób, które mają problem z bólami pleców, bioder, kolan i stóp. Wszystkie wymienione przeze mnie okolice ciała są ze sobą ściśle powiązane, a wspólnym ich mianownikiem jest na pewno mięsień o którym się zapomina i często uważa, że służy on tylko i wyłącznie do …siedzenia. Po tym wstępie, większość z Was ma już pierwsze myśli o jakim mięśniu pisze. Dla pełnej jasności oznajmiam, że dziś kilka zdań o mięśniu Gluteus maximus czyli pośladkowym wielkim.
Anatomia mięśnia
Gluteus maximus to mięsień o sporych rozmiarach i śmiało zalicza się go do tych największych w naszym ciele. Każdy mięsień składa się z włókien mięśniowych, a ich liczba jest bardzo duża. To właśnie dzięki temu nasze mięśnie są w stanie wykonywać dany ruch oraz wytrzymać obciążenia, które im serwujemy każdego dnia. Mięsień pośladkowy wielki posiada włókna mięśniowe rozmieszczone w różnych kierunkach dlatego nasze ciało jest stanie wykonać bardziej skomplikowane ruchy jak np. odwodzenie, prostowanie, rotacje nogi. Gdybyśmy ustawili włókna danego mięśnia
w jednym kierunku, posługując się linijką to prawdopodobnie nasze ruchy wyglądały by całkiem inaczej oraz mniej skoordynowanie. Gluteus maximus ze względu na swoją sporą budowę można podzielić na części tj. przednia, boczna, tylna. Każda część tego mięśnia ma swoją funkcję, ale jak wspomniałem wyżej, podczas ruchu udział bierze więcej części niż tylko jedna. O dzisiejszym bohaterze można by było pisać bardzo wiele, ale ja skupie się na jego głównej funkcji.
Funkcja mięśnia
Tych funkcji jest wiele, ale najważniejszą jest prostowanie stawu biodrowego. Podczas chodzenia jego aktywność jest nie unikniona dlatego należy tym bardziej poświecić mu uwagę. Teraz mogę śmiało napisać, że Ci którzy o nim zapomnieli dostaną od niego kiedyś podziękowanie (sarkazm). Gluteus maximus jest mięśniem, który musi być aktywowany w ciągu dnia bardzo często i nie służy on po to, aby miękko się na nim siedziało. Jego zadaniem jest utrzymywanie ciała w pionie oraz przemieszczanie się ciała czyli jest mięśniem stworzonym do ruchu ! Sądzę, że spora ilość osób uważa, że skoro podczas chodu jest on aktywny to o co ten cały szum. Macie rację, ale powstaje pytanie: ,,czy każdy robi to dobrze”? Znam osoby, które podczas chodu wykorzystują tylko część aktywności mięśnia pośladkowego wielkiego np. z powodu skracania długości kroku. Skoro wiemy, że główną rolą tego mięśnia jest prostowanie biodra to dlaczego tego nie robić. Przyczyn może być kilka, ale dziś nie o tym.
Zainteresowanie wokół mięśnia pośladkowego rośnie w gronie osób uprawiających sporty i tych, którzy pragną mieć lepsze kształty i wcale nie mam tu na myśli tylko pań. Świadomość na temat pośladkowego rośnie także u osób, które przechodzą kontuzję i uczestniczą w programie rehabilitacyjnym, a dzięki odpowiednio dobranym ćwiczeniom i wskazówkom pacjent jest w stanie zaktywować mięsień i zmusić go do pracy. Jedną z wielu konsekwencji słabego gluteusa max. może być zwiększona praca mięśni dolnej partii pleców lub boczny ból kolana spowodowany zwiększoną pracą pasma biodrowo – piszczelowego. Właśnie dlatego zwiększenie aktywności fizycznej zmniejszy ryzyko w.w. problemów oczywiście pod warunkiem, kiedy dojdzie do prawidłowej aktywacji i odpowiedniego doboru ćwiczeń.
Mam nadzieję, że w skrócie przybliżyłem Wam czym jest mięsień pośladkowy wielki i jakie są jego główne zadania podczas każdego dnia. Postarajcie się nie bagatelizować pewnych sygnałów pochodzących ze swojego ciała i poświęćcie trochę więcej uwagi na wybudzenie pośladków ze snu.
Dzięki za uwagę i życzę lepszych kształtów z tyłu !
Motto artykułu …Walcz z płaskim ... tyłem !
autor: Jakub Gruszecki mgr fizjoterapii
Zadzwoń: +48 510876787