POWRÓT
Dzisiejszy artykuł kierowany do wszystkich, którzy nie dbają o jakość i ilość prawidłowego snu. Moim zdaniem jest to bardzo ważny temat, który dotyczy w dzisiejszych czasach każdego kto prowadzi intensywny i napięty tryb życia (czyli wszyscy).
W swoim gabinecie pomagam wielu osobom. Zazwyczaj są to osoby, które borykają się z problemami zdrowotnymi np. stany przed cukrzycowe, cukrzyca, otyłość, gorsze wyniki morfologii, dna moczanowa, choroby tarczycy itd. Można by było wymieniać jeszcze sporo problemów i chorób, ale nie oto tu chodzi. W tym artykule chciałbym pokazać jak ważny jest jeden element naszego życia, bez którego nie jesteśmy w stanie zajechać daleko. Tym elementem jest sen.
W swojej praktyce bardzo często zauważam, że osoby, które chciałyby naprawić swoje zdrowie, niestety mają problem właśnie ze snem. Wszystko wychodzi podczas zbierania szczegółowego wywiadu, bez którego nie można zaczynać jakiejkolwiek współpracy. W pewnym momencie padają pytania na temat ilości i jakości snu. Z przykrością mogę napisać, że wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że zrywanie nocy na rzecz pracy, oglądania TV i innych czynności, prędzej czy później pozostawi ślad w postaci gorszego samopoczucia.
Większość z nas prowadzi bardzo intensywny tryb życia. Praca potrafi zająć większość doby, nie wspominając o obowiązkach domowych, które również pasowałoby wykonać. W tym całym pędzie niestety doba robi się tak krótka, że sam często powtarzam : ,,doba powinna trwać 48 godzin”. Wszystkie czynności zabierają nam tyle czasu, że na sen pozostaje nam zaledwie kilka godzin lub zasypiamy o późnych godzinach i właśnie to przekłada się na naszą jakość rannego wstawania.
Ile powinniśmy spać?
Tak naprawdę źródła podają różne ilości godzin, aby zregenerować swoje ciało i mózg. Wszystko też zależy od osoby, bo przecież nie wszyscy jesteśmy tacy sami. Rekomendowaną ilością snu wydaje się spanie ok. 6-8 godzin. Pamiętajmy, że te liczby nie są dla wszystkich.
Czy liczy się tylko ilość godzin?
Oczywiście, że nie. Najważniejsze, aby zadbać o jakość snu. Co z tego, że ktoś śpi 7-8 godzin jak wstaje rano i wygląda jak zombie. Należy wiedzieć, że takie właśnie samopoczucie może wynikać z różnych czynników np. gorszej jakości głębokiej fazy snu.
Jakie godziny najlepsze do zakończenia dnia i pójścia spać?
Teorii jest zapewne wiele. Ja przyłożę rękę do źródeł, które twierdzą, że dobre godziny do spania to godzina 21-1 w nocy. Im więcej skorzystamy z tych właśnie godzin tym bardziej nasza regeneracja jest lepsza.
https://www.walalight.com/how-to-establish-a-healthy-circadian-rhythm/
Powyższy obrazek szczegółowo pokazuje co się dzieje w poszczególnych godzinach (zegar biologiczny)
Z czym wiążę się obcinanie godzin i zmiana jakości snu?
Złe podejście do snu prędzej czy później odbije się echem. Nasze organizmy są w stanie wytrzymać wiele, ale czasem linia jest bardzo cienka, aby ją przekroczyć. Każdego dnia mamy mnóstwo negatywnych bodźców w ciągu dnia np. stres i głowę zawaloną setkami spraw, które musimy załatwić na cito. Do tego dołóżmy brak czasu na jedzenie, pobudzanie się stymulantami i do tego nie odpowiedni sen. Sumując wszystkie czynniki mamy mieszankę wybuchową! 3…2…1… Burn syndrom (wypalenie) zapuka do naszych drzwi szybciej niż nam się wydaje!
Co zrobić, aby zadbać o jakość snu?
Jakie konsekwencje grożą, jeśli nie zadbasz o sen?
-brak utraty wagi (osoby, które są na redukcji)
-nabieranie wody (retencja)
-nabieranie tkanki tłuszczowej
-brak energii
-burza mózgowa (problem z koncentracją i analizą)
-problemy hormonalne (tarczyca, trzustka, nadnercza, płciowe i inne)
-stany lękowe i depresyjne
-gorsze wyniki morfologii
-i wiele innych
To wszystko ma niby pomóc?
Oczywiście, że nie zawsze. Czasem czynników sprawczych trzeba szukać głębiej i zastosować różne inne kroki. Przed szukaniem kwadratowych jaj, polecam zastosowanie podstawowych zasad, aby mieć pewność, że problem nie jest bardziej złożony.
Czy jestem w stanie pomóc?
Tak i nie. W swojej praktyce bardzo często mam osoby z problemami snu. Bardzo często zmiana trybu życia , odpowiednie odżywianie oraz suplementacja pomaga, aby wyjść z dołka i po jakimś czasie cieszyć się nowym sobą (ja cieszę się razem z Wami, bo to sens mojej pracy). Czasem niestety bywają osoby, które są cięższymi przypadkami i potrzebują pomocy fachowców jak lekarze specjaliści oraz psychologowie.
Moja rada?
Staraj się zwolnić !
Znajdź sposób na wyciszenie!
Pozbądź się negatywnych sytuacji i osób wokół siebie !
Przestań się katować fizycznie ! Zrób krótki trening i uciekaj odpoczywać!
Zadbaj o odpowiednie odżywianie !
Mam nadzieję, że artykuł chodź trochę rozjaśnił temat snu. Do tematu powrócę na pewno!
Na koniec podrzucam jedno z tysięcy badań, które ukazuje, że zaburzenie rytmu snu odbija się na naszym organizmie
Dzięki za przeczytanie. Niech Wam się przyda ...
Zadzwoń: +48 510876787