POWRÓT

18 sierpnia 2020

Doceń swoje stopy ! 

 

Dzień za dniem, krok za krokiem. Każdego dnia pokonujemy tysiące kroków oraz kilometrowe dystanse poprzez spacer, bieg lub jazdę na rolkach. Nikt z nas nie rozmyśla w jaki sposób pracuje nasze ciało podczas aktywności, bo wszystko wykonywane jest automatycznie. Dzisiaj chciałbym zwrócić Waszą uwagę na część ciała o której niestety się zapomina, a to właśnie dzięki nim jesteśmy w stanie zmieniać swoje położenie. Tematem tabu będą dzisiaj …stopy.

Jeśli myślicie, że stopy mają za zadanie tylko dźwigać i przenosić nasz ciężar ciała to warto poszerzyć swoją wiedzę w tej tematyce. Główne zadania stóp zostały wymienione powyżej, ale brakuje jednej ważnej funkcji, a jest nią funkcja ,,kształcenia sylwetki”. Jak to? Stopa jest częścią o dość skomplikowanej budowie ze względu na posiadaną ilość kości, mięśni i powięzi. Większość osób wyobraża sobie, że stopy to tylko pięta, palce i kostki. Nic bardziej mylnego. Poniżej zamieszczam rycinę na której widać dokładnie z czego składają się nasze niedoceniane stopy.

Rycina 1. The Netter Collection of Medical Illustrations: Musculoskeletal System, Volume 6, Part II - Spine and Lower Limb

 

Każdego dnia wymagamy od swojego ciała pełnej gotowości, aby zrobić to czy tamto, a ile czasu mu poświęcamy? Ile czasu poświęcasz na sprawność swoich stóp? Czy Wasze obuwie jest odpowiednie dla stóp?

Powyżej wspominałem, że stopy to fundament naszej sylwetki więc rozwinę trochę tę temat dla jasności przesłania. Stopy muszą dźwigać masę ciała każdego z nas i do tej roli świetnie są przystosowane, ale pod warunkiem, że ich konstrukcja nie zacznie się zmieniać z jakiegoś powodu. Dla przykładu. Każdy budynek posiada fundament lub podstawę na której stoją jego mury i ściany. Co stanie się jeśli podstawa budowli przechyli się lub punkty podparcia zmienią swój nacisk? Oczywiście, że ściany zaczną się wychylać,  a potem pękać. Taki sam efekt osiągnie ciało człowieka, gdy jego stopy zaczną ustawiać się w niewłaściwy sposób i odbiegać od norm.

Każda zmiana ustawienia stopy wywołuje inne napięcia w obrębie mięśni i powięzi, gdzie dojść może m.in. do hiperpronacji lub hipersupinacji. Jak to bywa w efekcie domina, wymuszona zmiana ustawienia stopy doprowadza do kolejnych zmian np. zmiany wzorca chodu wywołanej przez skrócony i nierówny krok pomiędzy kończyną lewą, a prawą. Tak naprawdę nic nie obejdzie się bez echa i prędzej czy później zacznie się zmieniać np. biomechanika kolana, biodra, miednicy, kręgosłupa itd. Nasze ciała są w stanie bardzo dobrze się dostosować poprzez kompensację czyli krótko pisząc, jedną źle pracująca tkankę zastąpi druga znajdująca się w okolicy. Problem rodzi kolejny problem dlatego nigdy nie jesteśmy w stanie przewidzieć, kiedy coś da nam objawy w postaci bólu lub ograniczeń. Pewne aktywności mogą nasilić i ujawnić problem szybciej tak jak np. dolegliwości u amatorskich biegaczy, którzy zerwali się z kanapy i postanowili pokonywać kilometry.

Podsumowanie

Stopy to część o której nie można zapominać i należy o nie odpowiednio dbać. Oczywiście nie mam na myśli tutaj malowanie paznokci, lecz dbałość o ich prawidłową biomechanikę dzięki, której uniknie się powstawanie dalszych problemów w obrębie innych rejonów ciała. Odpowiedni dobór obuwia oraz wykonywanie ćwiczeń wzmacniających i rozluźniających może przynieść ulgę, a nawet eliminację objawów występujących w obrębie pięt lub podeszwowej strony stóp. Jak zawsze powtarzam : ,,nie wrzuca się wszystkich do jednego worka” dlatego najlepiej wcześniej zbadać swoje stopy pod kątem ich biomechaniki, aby uniknąć pogłębiania problemu, który już istnieje.

Po krótkiej analizie chodu i dokładnym przyglądnięciu się rycinom należałoby zapamiętać zdanie ‘’STOPY SĄ FUNDAMENETEM NASZEGO CIAŁA ‘’

Jeśli macie problem ze stopami lub stawami skokowymi to zapraszam do szczegółowej diagnostyki w moim gabinecie 

 

 autor: Jakub Gruszecki mgr fizjoterapii

 

Zadzwoń: +48 510876787