POWRÓT

11 czerwca 2020

Ból w przedniej części podudzia 

Sprzyjająca pogoda i chęć poprawy swojej sylwetki w czasie wydłużającej się pandemii może potęgować urazowość podczas aktywności fizycznych. Coraz więcej osób decyduje się na rozpoczęcie wysiłku fizycznego w postaci biegania, ćwiczeń domowych lub jazdy na rowerze. Nie od dziś wiadomo, że zwiększona aktywność pozytywnie wpływa na ludzki organizm i daje większą szansę na bycie zdrowszym. Przed rozpoczęciem uprawiania danej aktywności fizycznej lub ćwiczeń z danej dyscypliny sportowej każdy z nas powinien zdać sobie sprawę w jakim etapie i stanie znajduję się jego organizm. Pierwsze pytanie, które musimy sobie zadać dotyczy stanu zdrowia w obecnej chwili. Mam tu na myśli problemy wynikające z chorób, jeśli takie są obecnie, ale także stan w jakim znajduje się ciało pod względem fizycznym
i kondycyjnym. Jeśli występują lub w nie dalekiej przeszłości bywały problemy np. skręcenie kostki, bóle kolan, bioder itd. to powinno zapalić się nam żółte światło. Co oznacza żółte światło? Daje nam to przyzwolenie na rozpoczęcie wysiłku fizycznego, ale pod stałą kontrolą objawów, oznacza to, że w trakcie pojawienia się dolegliwości z przeszłości lub nowych powinno nastąpić przerwanie aktywności dla uniknięcia pogłębienia problemów.

Każdego dnia można dostrzec ludzi biegających lub spacerujących po mieście, lasach i górach. Część z nich jest osobami, które miały zawsze kontakt z wysiłkiem fizycznym i pewne dyscypliny sportowe nie są im obce.
U takich osób ryzyko urazów będzie na pewno mniejsze niż u grupy osób, które dopiero zaczynają coś w sobie zmieniać i postanowiły zwiększyć aktywność. Właśnie u takich osób może dojść do np. dolegliwości bólowych
w okolicy przedniej części podudzi.

Bóle przedniej okolicy podudzi (goleni) może dotyczyć amatorów sportów, normalnych spacerowiczów, ale także tych, którzy są zapalonymi biegaczami lub piłkarzami. Dolegliwości te są dość nieprzyjemne i dają uczucie mocnego spięcia, pieczenia oraz bólu w okolicy kości piszczelowej. Czasem ból jest tak silny, że ciężko wykonać kolejny krok lub osoba musi się zatrzymać
i odpocząć, aby móc wrócić z powrotem do domu.

Dolegliwości okolicy piszczeli występują z różnych przyczyn i nie da się wskazać jednej. Objaw i miejsce oczywiście jest odczuwalne i łatwe do zlokalizowania, ale znalezienie powodu przez który to się zaczęło, wymaga przebadania kilku miejsc. Jako fizjoterapeuta zawsze przeprowadzam szczegółowy wywiad z pacjentem, aby dowiedzieć się na temat jego aktywności, możliwości i ograniczeń. Potem zajmuję się badaniem fizykalnym, w którym badam biodro, kolano i stopę, a nawet kręgosłup. Po przebadaniu można wyciągnąć pewne wnioski i dostrzec, która część ciała wymaga dokładnej korekty, aby powoli wyeliminować ból w okolicy piszczeli.

Występujący ból piszczeli u sportowców lub amatorów, którzy zwiększają obciążenie lub dystans podczas swojego treningu najprawdopodobniej będzie spowodowany przeciążeniami oraz niewystarczającą regeneracją
o której niestety bardzo często się zapomina.

Powodem bólu okolicy piszczeli może być po prostu źle dobrane obuwie, które przyczynia się do zmiany ustawienia stopy co z kolei odbija się na tkankach, które biegną od stóp do kolan i wyżej. Dobór odpowiedniego obuwia jest rzeczą najważniejszą i najlepiej udać się do profesjonalnego sklepu z obuwiem, gdzie sprzedawca dobierze obuwie do Waszej stopy lub udać się do fizjoterapeuty na badanie stopy i innych części ciała.

Kolejną przyczyną dolegliwości jest zbyt szybkie i mocne zwiększenie aktywności fizycznych co powoduje, że tkanki nie radzą sobie z takim obciążeniem. Jeśli chcecie zwiększać obciążenie lub dystans to róbcie to najlepiej z udziałem procentowym np.+ 10 % więcej co tydzień i dalej obserwujcie odczucia.

Następną przyczyną może być problem w okolicy biodra, który zmienia mechanizm funkcji kolana, a w konsekwencji zmianę ustawienia stopy.

Przyczyn bolesnego przedniego przedziału podudzia może być wiele. Diagnostyka bywa często zaniechana i pomimo, że objawy zniknęły to mogą powrócić po pewnym czasie. Priorytetem powinno być odpowiednie przeanalizowanie układu ruchu pod kątem danej dyscypliny lub aktywności fizycznej, a potem dążenie do swoich wyznaczonych celów.

Jak leczyć taki problem? Oczywiście nie ma ogólnego schematu, bo wszystko zależy od przyczyny, która to wywołuje i nasila. W skrócie, jeśli jest to zaburzenie mechanizmu stopy to pracuje się w tym rejonie natomiast, kiedy problem dotyczy problemu biodra to trzeba wyprowadzić ,,na prostą” mechanizm pomiędzy biodrem, kolanem i stopą. 

Podsumowanie

Bóle występujące w przednim przedziale podudzia w okolicy goleni są bardzo uciążliwe i powodują zahamowanie dalszych aktywności fizycznych. Pozbycie się tego typu dolegliwości wymaga na pewno dokładnej analizy pod względem ustawień pewnych części ciała oraz biomechaniki w trakcie danego ruchu. Fizjoterapia jest podstawowym elementem, aby zwalczyć nieprawidłowości, które wywołują bóle i pogłębiają problem. Dzięki zastosowaniu odpowiednich ćwiczeń wzmacniających, rozciągających i technik regeneracji będziecie mogli cieszyć się pełną sprawnością. Jeśli dopadł Was problem o jakim mowa
w artykule to nie zwlekajcie, bo bardzo często samoistnie on nie zniknie.

Dzięki za poświęconą uwagę

Zadzwoń: +48 510876787