POWRÓT

23 maja 2021

Ból szyi może zaskoczyć każdego!

Witajcie :) 

Do napisania dzisiejszego artykułu skłoniła mnie pewna refleksja, która może nie jest tak głęboka jak tematyka topniejących lodowców na świecie, ale z mojego punktu widzenia jako fizjoterapeuty jest coraz bardziej powszechna. Mam nadzieję, że dzięki temu artykułowi spojrzycie troszkę inaczej na ten problem, gdyż może on dotknąć każdego z Was.

Od dawna każdy z nas wie, że świat się zmienił pod względem stylu życia wielu osób. Mam tu na myśli poziom aktywności fizycznych, rodzaj prac, ale przede wszystkim wydłużenie czasu spędzanego przy komputerach, tabletach czy smartfonach. Każdy z nas dobrze pamięta czasy, kiedy telefon komórkowy służył do pisania krótkich wiadomości i nie było żadnych aplikacji typu social media itp. Dziś w smartfonach i komputerach mamy szereg możliwości dlatego spędzamy przy nich dużo więcej czasu. Pisząc ten artykuł również dołączam do grona osób, które wpatrują się w komputer i spędzają wolny czas na tego rodzaju czynnościach. No, ale gdybym nie siedział to dzisiejszy artykuł w ogóle by nie powstał.

W tym artykule przybliżę problem, z którym borykają się moi pacjenci przychodząc do mojego gabinetu. Osoby z bólami szyi, głowy czy w obrębie twarzy chcą jak najszybciej dostać ode mnie pomoc i wcale się im nie dziwie, bo nikt z nas nie chciałby mieć uczucia jak np. bolące oko czy mrowienie żuchwy. Takie objawy to tylko przykład ponieważ zaburzeń wokół głowy jest mnóstwo i każde z nich jest nieprzyjemne oraz utrudnia życie.

Każdy mając jakiekolwiek objawy wokół głowy zadaje sobie pytanie: skąd to się wzięło? Wszystkie zaburzenia w naszych ciałach mają tak naprawdę swoje podłoże tzn. wzięły się nie bez powodu. Część objawów potrafi wycofać się po jakimś czasie i problemu nie ma. Gorzej jednak mają osoby u których dolegliwości się utrzymują przez dłuższy okres lub z dnia na dzień się nasilają i nie dają możliwości normalnego funkcjonowania.

Dziś pod lupę biorę bóle powstające w obrębie szyi i głowy, a konkretnie mięśnie mostkowo-obojczykowo-sutkowe oraz mięsień czworoboczny (część górna).

Oba mięśnie bardzo często są sprawcami dolegliwości pacjentów, którzy do mnie trafiają. Takich osób jest naprawdę sporo, do każdego trzeba podejść indywidualnie, aby znaleźć źródło i przyczynę problemów.

Na początku postaram się zobrazować Wam, gdzie w ogóle znajdują się wybrane mięśnie i jaka jest ich rola.

Mięśnie mostkowo-obojczykowo-sutkowe (MOS) znajdują się  z obu stron szyi (przednio-boczne) i biorą mocny udział podczas ruchów głowy. W obrębie tych mięśni jak i innych, występują gałęzie nerwowe, które lubią mieć swobodną przestrzeń. Niestety sytuacja może ulec zmianie, kiedy mięsień zaczyna być mniej elastyczny, a jego pogrubiona struktura zabiera przestrzeń nerwom. W takich momentach dochodzi do ucisku tkanki nerwowej i pojawiają się zaburzenia typu: drętwienie, mrowienie i pieczenie.

   

Na rycinie zaznaczone zostały dwie części mięśnia MOS.

 

Kiedy powstaje zmiana konsystencji i elastyczności mięśnia?

Wszystko zależy z jaką osobą mamy do czynienia. Jeśli jest to osoba, która pracuje biurowo to zaliczam ją do osób biernych, stosujących dłuższe pozycje statyczne. To właśnie kilku godzinne pozycje statyczne są najczęściej powodem zmian mięśni mostkowo-obojczykowo-sutkowatych, gdzie dochodzi do zmniejszenia ich elastyczności oraz utrudnień odżywczych mięśnia. Stosując takie pozycje od dłuższego czasu lub systematycznie każdego dnia, przyczyniamy się do zwiększenia ryzyka powstania problemów.

Co z mięśniem czworobocznym?

Jest to mięsień o wiele większy i bardziej rozłożysty pod względem swojej budowy. W przeciwieństwie do mięśnia MOS, nasz drugi bohater składa się z kilku części. Dziś interesować nas będzie górna część mięśnia czworobocznego, gdyż to ona jest powiązana z szyją i barkiem. Nasze ciało podczas danego ruchu wykorzystuje pracę nie jednego mięśnia lecz pewnej grupy mięśni, dlatego te dwa mięśnie mają ze sobą dużo wspólnego. Za przykład możemy wziąć sobie osobę pracującą przy komputerze i posługującą się często myszką. Wydawać się może, że to nic wielkiego, bo przecież nie takie rzeczy człowiek robi w ciągu dnia i nic mu nie jest. Racja, ależ weźmy pod uwagę, że ruchy dynamiczne są inne niż pozycje statyczne. Podczas naszych aktywności tkanki zostają poddane pracy tzn. zmienia się ich długość, a procesy biochemiczne nie zostają hamowane. Wszystko kręci się wokół fizjologii w mięśniu, a dokładnie zmian długości sarkomerów.

 

 

Na rycinie zaznaczony został mięsień czworoboczny część górna.

 

Jakie objawy mogą dawać oba mięśnie?

Poniżej zamieściłem mapę topograficzną występowania bólów na której widać wykropkowane miejsca najczęściej występujących objawów.

 

                   

   M. CZWOROBOCZNY              M. MOSTKOWO-OBOJCZYKOWO-SUTKOWY       

Na czym polega leczenie obu mięśni ?

Pierwszym najważniejszym krokiem jest dokładne badanie nie tylko mięśnia czworobocznego i MOS, ale również tkanek znajdujących się w pobliżu. Szyja jest częścią ciała, która zawiera kilka warstw mięśni dlatego najlepiej porównać palpacyjnie wszystkie leżące w pierwszym rzędzie (kolejne rzędy są głębiej i nie da się do nich dotrzeć) pod względem dolegliwości i zmian konsystencji. Kolejnym krokiem jest zbadanie reakcji tkanek na obciążanie oraz rozciąganie, a na koniec ustalenie planu leczenia obecnego problemu. W trakcie leczenia najczęściej stosuje się techniki uwalniające, terapie punktów spustowych, ćwiczenia rozciągające i wzmacniające danego mięśnia. W swojej praktyce zawsze staram się wychwycić przyczynę powstawania problemu, aby leczenie było bardziej skuteczne oraz szybsze. Reedukacja pacjentów jest częścią bardzo ważną każdej terapii, gdyż to ona uświadamia każdemu w czym tkwi problem i dlaczego terapia ma taką formę. 

Co zrobić, kiedy ból już jest?

Na tego rodzaju pytania zawsze podchodzę z ostrożnością ponieważ nie chciałbym nikomu udzielać porad online z uwagi na to, że nie uznaje takich sposobów. Prawdziwa wizyta u fizjoterapeuty jest bardzo szczegółowa nie tylko pod kątem wywiadu, ale badania fizykalnego pacjenta, którego nie da się przeprowadzić online.

Moim zdaniem w momencie wystąpienia problemów, pacjent powinien zgłosić się do gabinetu, aby przejść całe badanie począwszy od obserwacji pod kątem postawy ciała,  aż po badanie w trakcie ruchu. Wszystko co jest namacalne to zawsze takie będzie :) 

Jeśli potrzebujesz pomocy to zapraszam do mojego gabinetu :)

 

#neckpain #stopneckpain #don'twait 

 

 

 

Zadzwoń: +48 510876787